Zapamtite da povraćanje može biti znak bolesti opasne po život
Treba povraćati dijete koje povraća. Često su takva djeca u lošem općem stanju, blijeda i mučena. Prvo je potrebno smiriti dijete (strah može pojačati nagon da povraća) i pokušati nadoknaditi izgubljenu tekućinu.
Gubitak tekućine značajno je veći ako dijete ima i temperaturu. Sve što se uzima u želudac treba davati u malim i čestim obrocima (žlica po žlicu). Obično je dijete gladno i troši svoje zalihe masti.
Istodobno se u krvi formira aceton, koji sam po sebi stvara mučninu. Stoga je potrebno staviti šećer u tekućinu koju dajete djetetu. Ako dijete nema proljev, najbolje je skuhati blagi čaj od breskve ili marelice, ohladiti ga na sobnu temperaturu i snažno ga zasladiti.
Može se dati i mliječna čokolada – kocka po kocka. Treba izbjegavati kisela pića (sokove, druge voćne čajeve). Ako dijete naglo guta veću količinu sadržaja, pojavit će se povraćanje. Neka djeca dobro prihvaćaju čaj s oralnom rehidracijskom soli.
Povraćanje može biti znak bolesti opasne po život. Zato je potrebno biti posebno oprezan. Potražite liječničku pomoć u sljedećim slučajevima:
– KAD DIJETO nezaustavljivo povraća,
– KADA JE RASH KOŽE,
– KADA PRIJAVITE NA GLAVU, GLAVU ILI BIJELO,
– KAD JE OPĆI UVJET BOLJ,
– AKO IMA VISOKU TEMPERATURU (VIŠE OD 40 stupnjeva),
– AKO JE POD 12 MJESECA,
– AKO SE STANJE SAVJESTI IZMJENI (SLEEPY, HEAVIER CONTACTABLE DJETE).